Operácia očí

Naše pracovisko ponúka na odstránenie refrakčných chýb očí metódu LASEK. Je to uznávaná, mimoriadne rozšírená, dlhodobo používaná a jednoduchá metóda s minimálnym množstvom komplikácií. Odstraňuje refrakčné chyby oka ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.
Krátkozraké oko je korigované mínusovou sférickou dioptriou. Optimálny rozsah sférických dioptrií pri Lasek metóde je od -1,5 – 8,0 dioptrií sférických.
Ďalekozraké oko je korigované plusovou sférickou dioptriou, pri ktorej je optimálny rozsah do +3,0 dioptrií sférických.
Astigmatizmus predstavuje nerovnomerné zakrivenie rohovky. Optimálna výška predstavuje + alebo – 3 dioptrie cylindrické.
Vo všetkých prípadoch však záleží na hrúbke rohovky, na ktorej je operácia vykonávaná. Lasek je vhodná metóda pre každého po dovŕšení aspoň 20.roku života alebo pri stabilizácii dioptrií.

operácia oči metódou LASEK, prístroj MEL 80 CRS Carl Zeiss

Na laserové operácie očí excimerom na odstraňovanie dioptrických chýb očí používame prístroj EXCIMER LASER MEL 80 CRS od renomovanej nemeckej spoločnosti CARL ZEISS.

MEL 80 je nová generácia excimer lasera, ktorý v sebe kombinuje dlhoročné skúsenosti, novátorské myšlienky a znalosti firmy Carl Zeiss. Výsledkom je systém, patriaci k absolútnej špičke medzi excimerovými lasermi. Kvalita a presnosť zákrokov odpovedá tradíciám firmy Carl Zeiss.

Viac informácií o prístroji MEL 80 CRS

 

Popis operácie metódou LASEK

Pôsobením alkoholového roztoku sa oddelí povrchová vrstva rohovky (epitel), ktorý sa odstráni. Na obnaženú časť rohovky pôsobí laserové lúče zodpovedajúce veľkosti refrakčnej chyby.
Po ošetrení rohovky laserom sa na oko priloží kontaktná šošovka. Chýbajúca povrchová vrstva rohovky (epitel) sa obnoví (dorastie) do 24-48 hodín.

 

Cieľ operácie

Cieľom operácie je významné zmenšenie alebo odstránenie refrakčnej chyby. Cieľom nie je a ani nemôže byť absolútna nezávislosť od optických pomôcok (okuliare, kontaktné šošovky) počas celého života. Nikto nemôže dať 100% garanciu nezávislosti od optických pomôcok.

Viac ako 95% ošetrených pacientov zostáva po operácii bez používania optických pomôcok.

 Priebeh operácie

Operácia je vedená ambulantne v sterilných podmienkach. Počas operácie ležíte na operačnom lôžku. Ležíte pokojne bez pohybu. Dostanete očné kvapky s lokálnym anestetikom, ktoré zaručujú bezbolestný priebeh. Nemusíte mať strach.

Operatér nasadí do oka rozvierač (držiak viečok), ktorý zabraňuje zatváraniu viečok. Počas operácie sa pozeráte na zelené blikajúce svetlo, ktoré fixujete pohľadom. Počas laserovania sa rozsvieti namiesto zeleného svetla červené svetlo, ktoré takisto fixujete pohľadom. Okrem toho počujete praskajúci zvuk lasera. Vtedy je rohovka ošetrovaná laserom. Zákrok je bezbolestný.

Laser disponuje špeciálnym zariadením (tzv. eyetracker), ktorý sleduje pohyb Vášho oka. Pri väčšom pohybe oka sa laser aicky zastaví, takže nemôže dôjsť k nesprávnemu ošetreniu. Na konci operácie sa ošetrená rohovka prekryje ochrannou kontaktnou šošovkou.

 Čo očakávať po operácii

Všetci pacienti vidia hneď po operácii relatívne dobre a čisto. Nie sú žiadne bolesti, pretrváva účinok lokálneho znecitlivenia.
Po cca 2-4 hodinách príde zhoršenie – hmlisté videnie, pálenie a slzenie očí. Je to dôsledkom porušeného epitelu rohovky, nie je to komplikácia. Je to súčasť liečebného procesu. Ťažkosti môžu trvať 1-3 dni.

Kontaktné šošovky zostávajú v očiach 5-7 dní. Až do vybratia kontaktných šošoviek môže byť videnie zhoršené. Po ich vybratí dôjde k významnému zlepšeniu. Kolísanie videnia po operácii trvá však 1 mesiac. Niekedy až 3 mesiace. Celková stabilizácia zraku je však až po 1 roku.

 Nevhodní pacienti pre operáciu

  • mladší ako 20 rokov
  • pacienti polymorbidní
  • pacienti s niektorými očnými ochoreniami
  • diabetici
  • pacienti s kardiostimulátorom
  • pacienti so systémovými ochoreniami
  • pacienti s reumatoidnými ochoreniami
  • pacienti so sklonom k tvorbe hypertrofických a keloidných jaziev

Ak nie ste si istý, či môžete absolvovať operáciu očí, kontaktujte nás telefonicky alebo emailom.